"Vzdělávání mysli bez vzdělávání srdce není žádné vzdělávání.

Aristoteles klasický řecký filozof, student Platóna a zakladatel západní filozofie -384–-321 př. n. l.
Zdroj: https://citaty.net/citaty-o-skole/

*Proč zbrkle stahovat kalhoty*
KDYŽ BROD JE JEŠTĚ DALEKO

Jára Cimrman.Jára Cimrman či Jára da Cimrman[pozn. 1] (úředně Jaroslav Cimrman[3]) je fiktivní postava[4][5] univerzálního českého génia (označovaného též Mistr), kterou vytvořili Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák. Cimrman se poprvé objevil roku 1966 v rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka v Československém rozhlase, a to jako řidič parního válce a sochař. Ještě téhož roku však autoři s dalšími spolupracovníky založili Divadlo Járy Cimrmana, které dodnes uvádí hry přisuzované Járovi Cimrmanovi a které zároveň zpracovávalo fiktivní život a dílo člověka, jenž je popisován jako génius a všeuměl. Jára Cimrman má v české kultuře značný ohlas a v roce 2005 dokonce získal nejvyšší počet hlasů v anketě Největší Čech.

Události a okamžiky, které formovaly mou pedagogickou cestu

Nebyla bych tam, kde jsem. Nezabývala bych se nejnovějšími objevy mozku a toho, jak vlastně učení funguje.  Nestudovala bych nezáživné knihy a nehledala v nich další dílky mozaiky k tomu, jak motivovat děti k vlastnímu růstu. A vůbec otázky, kde se jejich vnitřní motivace, se kterou mnoho dětí přichází do školy, vlastně ztratí? A jaký v tom hraje roli náš vzájemný vztah, můj opravdový zájem o myšlenky toho konkrétního žáčka? A jak zajistit, aby nepřišlo o svou jedinečnost a sebevědomí jen proto, že dostalo do vínku jiné dary, než dnešní společnost preferuje? A jak se z toho všeho nezbláznit a udržet si nadhled?

Zdálo se mi, že důraz na kompetence v RVP zajistí lepší základy pro životní výzvy. Jenže všechno je v lidech. Změnit za rok či dva psaný materiál, přetvořit minulé osnovy na jinak interpretovaná slova stejného obsahu, byla jen otrava. V kolektivu, kde jsem byla nebylo moc lidí otevřených změnám. A tak v tamním ŠVP bylo všechno stejné jako v...